Мета діяльності Спілки дитячих та юнацьких організацій м. Києва "СПОК" - сприяння розвитку молодих людей для досягнення ними повного інтелектуального, громадського та духовного потенціалу як особистостей, як громадян України, як членів місцевих, національних та міжнародних співтовариств, здійснення діяльності спрямованої на задоволення та захист їх прав, свобод та творчих здібностей.
Діяльність Спілки ґрунтується на таких принципах:
- відданість вищим духовним цінностям світу, повага гідності інших, гармонія з оточуючим природним середовищем;
- громадська активність: участь у громадсько-корисній праці, сприяння розвитку взаєморозуміння та співробітництва, соціальна допомога, забезпечення миру;
- особиста відповідальність: розвиток особистої відповідальності за свій духовний, інтелектуальний, фізичний розвиток.
Насамперед,Спілка – цесистема прогресивного самовиховання за допомогою:
- Обіцянки та Закону;
- навчання через діло;
- членства в малих групах (загін, патруль), що передбачає прогресивний розвиток, прийняття особистої відповідальності та підготовку під керівництвом дорослих;
- самоконтролю, направленого на розвиток характеру та набуття знань, впевненості в собі, надійності, здатності як до співробітництва, так і до лідерства;
- прогресивних та стимулюючих програм, різноманітних заходів, що будуються на зацікавленості членів, включаючи ігри, корисні навички та служіння суспільству.
Сходинки росту
"КРАПСКАУТ" – 6-10 років;
"РОЗВІДНИК" – 11 років;
"СЛІДОПИТ" – 12-13 років;
"ДОСЛІДНИК" – 14-15років;
"РЯТІВНИК" – 16-21 рік.
Базовою програмою, за допомогою якої здійснюються усі поставленні завдання Спілки, є "Велика Гра". Ця "гра" – не заради розваги, ця гра для того, щоб створити модель справжнього життя, що оточує кожного з нас, навчитися передбачати та долати усі перешкоди сучасного світу. Програма розрахована на участь кожного члена організації, який бере особисті зобов'язання, що включають комплекс вимог. Усі ці вимоги поділяються на п'ять сходинок росту – п'ять ступенів розвитку члена Спілки.
Виконання вимог до кожної зі сходинок росту здійснюється протягом року шляхом участі у короткочасних та довгострокових розвиваючих іграх, навчальних зборах, у справах організації. Програма "Велика Гра" також включає в себе систему зборів та іспитів. Збір – це кожна зустріч патруля для роботи чи відпочинку. Іспит – це випробування, яке повинен пройти кожен член патруля, працюючи над собою та прагнучи досягти успіхів. Склавши ці іспити, кожен скаут таким чином доводить собі та своїм друзям, що він став загартованішим, сильнішим, розумнішим, але це не причина щоб зазнаватися, або ставити себе вище за інших. Скаут – друг для усіх і брат кожному скауту!
Кожен зі скаутів – учасників "Великої Гри" – виконавши усі вимоги сходинок росту і, таким чином, склавши успішно іспити, отримує шеврон із зображенням певного звіра, який символізує досягнення скаута.
ГОЛОВНІ СКЛАДОВІ РОЗВИВАЮЧОЇ ПРОГРАМИ "ВЕЛИКА ГРА"
1. Вивчення скаутами історії м. Києва, історії України та світової історії.
2. Збереження та вивчення культурної спадщини України та світу.
3. Навчання вмінню розбиратися у таємницях природи, дбайливо до неї ставитися, жити у гармонії з природою.
4. Навчання вмінню бачити та поважати красу людини, прагнути до фізичного вдосконалення.
5. Навчання етикету, поведінці у соціумі, у товаристві з друзями.
6. Навчання умінню з користю проводити вільний час.
7. Привчання до виконання домашньої роботи, ведення домашнього господарства.
8. Навчання вмінню готувати смачну їжу як у домашніх умовах, так і в умовах наметового табору.
9. Розвиток спостережливості, вміння розбиратися у людях, вміння знайти вихід зі складних життєвих ситуацій.
10. Навчання виживанню у складних умовах.
ТВОЇ ДОСЯГНЕННЯ
Звання Спілки
Якщо людина прагне певного розвитку своїх здібностей, то їх оцінка та визнання оточуючими має для неї велике значення. Кожне звання, яке отримує скаут, беручи участь у програмах Спілки, є свідченням того, що він піднявся ще на одну сходинку вище у своєму розвитку.
Сходинки росту "Розвідник", "Слідопит" та інші є певними етапами у розвитку скаута в організації та відображенням його саморозвитку та самовдосконалення. Звання присвоюються члену Спілки за умови дотримання певних вимог та після складання заліку. Вони відображають не тільки рівень саморозвитку (на відміну від сходинок росту), а й рівень розвитку в організації, Спілці. Отримуючи певне звання, скаут бере на себе й певні обов'язки, що їх має виконувати у рамках діяльності свого патруля, організації та Спілки.
Спеціалізації
У рамках навчання виживанню у різних складних умовах сучасного світу, скаути вчаться певним навичкам, що допомагають їм у цьому. Ці навички та знання здобуваються кожним скаутом самостійно або за допомогою доросліших друзів-скаутів. Для заохочення та відзначення успіхів у навчанні існує 14 спеціалізацій, кожна з яких є певним показником знань та умінь скаута. Для того, щоб отримати спеціалізацію, необхідно навчитися добре виконувати усі завдання, що є у вимогах до спеціалізацій.
Слід зазначити, що усі знання та навички здобуваються скаутами не стільки для отримання спеціалізації, скільки саме для володіння цими знаннями і для можливості застосування їх у повсякденному житті або складних умовах. Усі вміння демонструються на заліку. Кожна спеціалізація має свій певний перелік вимог.
Звання Лісу
Звання Лісу – це своєрідна програма випробувань, що допомагають скауту самоствердитись, випробувати себе, свою волю й дух, отримати новий досвід у виживанні у складних умовах. Отримані Звання Лісу також є індикатором саморозвитку скаута і свідчать про значний успіх у вмінні долати труднощі й витримувати складні випробування.
ЗБОРИ У ПАТРУЛІ
Збори у патрулі – це певний спосіб організації роботи у малій групі (загоні чи патрулі), за допомогою якого діяльність має насичений, неприливний характер. Програма таких зборів розрахована на рік (орієнтована на навчальний рік у школі) і має 17 різних за формою проведення заходів. Така організація роботи дає можливість задовольнити усі етапи діяльності групи, без жодного з яких життя патруля не буде повноцінним і всеохоплюючим. Важливо зауважити, що кількість форм проведення зборів не означає, що їх має бути лише сімнадцять. Деякі збори можуть і навіть повинні проходити декілька разів на рік, деякі – лише зрідка, на певних етапах розвитку патруля.
|